Tłoczenie metalu – opowieść o procesie

Tłoczenie metalu

Tłoczenie metalu wymaga szczególnej precyzji, dokładności i realizacji krok po kroku. Tylko takie podejście gwarantuje satysfakcjonujący poziom wykonania tłoczonego, wykrawanego czy giętego komponentu.

Pierwszy kontakt i zapytanie

Rysunek techniczny jest podstawą do złożenia zapytania o tłoczenie metalu, które rozpoczyna formalny proces związany z tłoczeniem metalu. Rysunek musi zawierać wszystkie dane dotyczące komponentu;  końcowy materiał, z którego wykonany jest komponent, specyfikacja późniejszej obróbki oraz tolerancje wymiarów. Szczególnie istotne jest wprowadzenie tolerancji i marginesu, co pozwala na większą elastyczność i precyzyjne osiągnięcie założonych parametrów. Nie mniej ważne są informacje o końcowym przeznaczeniu produktu. Konstruktorzy i technicy zaangażowani w proces tłoczenia metalu mogą dzięki temu zwrócić uwagę na szczegóły. Świadomość, gdzie i jak dany element będzie montowany, pozwala sugerować możliwe poprawki i inne rekomendacje.  
tloczenie metalu; metal stamping
tloczenie metalul metal stamping; stanzteile
Po analizie technicznej zapytania ofertowego nadchodzi czas na przygotowanie kalkulacji. Ważna jest nie tylko konkurencyjna cena. Coraz większe znaczenie ma czas realizacji projektu, i tak zwany "lead time" na budowę narzędzia. Wszystkie te i inne elementy składają się na końcową ofertę dla klienta, która często jest zmieniana w zależności od tego jakie zmiany pojawiają się w projekcie od strony klienta oraz odbiorcy klienta. Jesteśmy tu bardzo elastyczni i zawsze gotowi do współpracy.  Wszystkie szczegóły są zawsze dostosowane do specyficznych potrzeb i możliwości odbiorcy. Proces ten kończy się złożeniem zamówienia.

Konstrukcja narzędzia do tłoczenia metalu

Zakończenie pierwszego etapu dokumentacji jest zielonym światłem dla pracy konstruktorów narzędzi. Teraz mogą oni rozpocząć budowę narzędzia, które po zamontowaniu w prasie i podaniu taśmy metalowej wytłoczy pożądany komponent.  
tloczenie_Blechstanzen_stanzteilen_laserchneiden_Emboutissage_Stansning_metal_stamping_tloczenie_metalu_metal_mikrostyk
Cały proces w zakresie surowców i logistyki - spoczywa oczywiście na firmie Mikrostyk. Dział zaopatrzenia dostarcza odpowiednie materiały; ich specyfikacja jest w pełni konsultowana z konstruktorami, technologami i klientem. Klient zazwyczaj polega na wiedzy i doświadczeniu dostawcy; jednakże zdarzały się projekty, w których klient przedstawiał specyficzne wymagania dotyczące narzędzi - stempli, matryc, rodzajów blach. Takie rozwiązania są oczywiście możliwe - niezależnie od wybranej opcji dział zakupów znajdzie najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb w zakresie tłoczenia metalu.

Budowa tłocznika / wykrojnika do tłoczenia metalu

Mikrostyk posiada własny warsztat narzędziowy, gdzie realizowany jest każdy etap rozwoju narzędzia. Wieloletnie doświadczenie i setki zrealizowanych projektów pozwalają nam oferować kompleksową obsługę: od zamawiania materiałów u dostawców- stempli, sprężyn gazowych, poprzez cięcie matryc na naszym wydziale CNC, ich hartowanie (co czasem robimy również w kooperacji) i końcowy montaż narzędzia.
cnc; tloczenie metalu; narzedzie' wykrojnik; tlocznik

Testowanie narzędzi i produkcja prototypów

Ważnym testem jakości narzędzia jest jego pierwsze próbne użycie, które daje możliwość weryfikacji i wprowadzenia zmian. Jest to element wpływający na rozpoczęcie produkcji (tłoczenie metalu, jak i gięcie, wykrawanie i ciecie)  i jakość końcowego produktu - prototypy części metalowych stworzone w ten sposób są wysyłane do klienta do oceny. Po dalszych sugestiach i porównaniach mogą zostać wprowadzone niezbędne zmiany. Dopiero po wspomnianym próbnym użyciu projekt jest zatwierdzany - kluczowe jest, aby produkt  w 100% odpowiadał rysunkom, a tolerancje wymiarów były w pełni zachowane. Jednak jeśli produkt jest funkcjonalny mimo niezgodności wymiarów z rysunkiem technicznym, na tym etapie klient może czasami zmienić dokumentację.
mikrostyk; tloczenie metalu; blechstanzen; stanzteilen

Seryjna produkcja elementów metalowych

Akceptacja próbnie wyprodukowanych komponentów na nowym narzędziu otwiera proces seryjnej produkcji. Na pierwszym etapie tworzone są przez dział technologiczny instrukcje operatora i ustawień. Narzędzie jest montowane w prasie. Rozpoczyna się tłoczenie metalu. Komponent podlega często kolejnym procesom - gięcia, obróbki galwanicznej (niklowania, odtłuszczania, gratowanie), mycia próżniowego, montażu nakrętek/nitów/gumek/tulejek, zaciskanie, malowanie i wiele innych.  
mtal stamping; tloczenie metalu; stanzteilen
metal stamping, stanzteilen

Tłoczenie metalu- kontrola jakości

Jest jednym z kluczowych elementów produkcji. Dział kontroli opiera się zarówno na pracy ludzkiej, jak i maszynowej. W ten sposób możliwa jest weryfikacja poprawności tłoczenia, nacisku lub oznaczeń. Dla każdego produktu detalicznego tworzone jest urządzenie typu jig/poka yoke, gdzie można sprawdzić elementy pod względem wymiarów, kształtów czy umiejscowienia otworów. Ta mechaniczna weryfikacja pozwala uniknąć błędów wynikających z czynnika ludzkiego.
Wyprodukowane elementy są ponownie sprawdzane - zależnie od przyjętej technologii procesu- w trakcie seryjnej produkcji, między każdą ustaloną partią zanosimy produkt do weryfikacji w laboratorium jak i podczas pakowania do wysyłki klientowi. Odbywa się to tuż przed umieszczeniem produktów w kartonach na paletach. Dbałość o szczegóły i kompleksowość świadczonych usług pozwala nam oferować usługi tłoczenia metalu coraz większej liczbie klientów.   Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału na YT, gdzie umieszczamy filmy z naszych procesów produkcyjnych.